^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
7
15
Data : poniedziałek, 15 lipiec 2019
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Galeria

baner galeria27  

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w roku. Jego cudowną atmosferę podkreślają świąteczne dekoracje, wśród których szczególną rolę może pełnić wypielęgnowana przez nas gwiazda betlejemska. Kojarzący się z Bożym Narodzeniem wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), zwany też gwiazdą betlejemską lub poinsecją coraz częściej gości w naszych domach. Swoją nazwę roślina zawdzięcza szczytowym liściom, zwanym przykwiatkami, które wspaniale się przebarwiają, kontrastując z niżej położonymi liśćmi o barwie zielonej. Przykwiatki zazwyczaj są czerwone ale istnieją też odmiany gwiazdy betlejemskiej o liściach przebarwiających się na pomarańczowo, żółto lub biało, a także dwubarwnych. Gdy spojrzymy na roślinę od góry, pięknie wybarwione liście szczytowe wyglądają właśnie jak gwiazda.

Gwiazda betlejemska

Poinsecja nie toleruje mrozu, jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Z tego względu nie kupujmy roślin sprzedawanych na dworze, a w kwiaciarniach unikajmy egzemplarzy stojących przy drzwiach wejściowych. W mieszkaniu gwiazda betlejemska wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, gdzie panuje temperatura 18 - 21°C, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego i nie przy kaloryferach, oraz stale wilgotnego, torfowego podłoża. Należy za wszelką cenę unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni, gdyż bardzo często powoduje to utratę liści przez roślinę. Najlepiej poinsecję podlewać umiarkowanie, raz na dwa dni. Gdy w pomieszczeniu jest sucho, warto rozpylać wokół niej mgiełkę z wody lub stosować nawilżacz powietrza. W okresie wzrostu gwiazdę betlejemską nawozimy umiarkowanie, wystarczy ją dokarmić nawozem dla roślin kwitnących raz na dwa tygodnie.

Nawet właściwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie uchroni rośliny przed utratą liści pod koniec zimy. Jest to naturalne, gdyż w tym okresie roślina przechodzi w stan spoczynku. Wówczas należy skrócić jej pędy. Formy krzaczaste przycinamy tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak po 2 - 3 pąki. Natomiast formy jednopędowe należy przyciąć nad 3 lub 4 pąkiem. Po przycięciu poinsecję umieszczamy na 4 do 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temp. 12 - 15°C, zaprzestajemy podlewania i nawożenia. Dostęp światła w tym okresie nie ma większego znaczenia.

Aby możliwa była dalsza uprawa poinsecji w marcu lub kwietniu roślinę należy przesadzić do świeżej, żyznej ziemi z dodatkiem 15% granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku. Idealny dla poinsecji odczyn pH gleby wynosi od 5,8 do 6,5. Zazwyczaj wystarczy wymienić ziemię, pozostawiając roślinę w tej samej doniczce, chyba, że zależy nam aby urosła większa. Przesadzoną gwiazdę ustawiamy w miejscu jasnym i ciepłym, o temp. około 20°C. Podlewamy obficie aby pobudzić ją do wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów. W warunkach domowych w miarę zwarty pokrój rośliny utrzymamy, przycinając w lipcu wszystkie nowe łodyżki na około 2 centymetry. Po miesiącu zabieg powtarzamy. Podczas przycinania gwiazdy betlejemskiej należy uważać na wypływający z jej pędów mleczny sok, gdyż może on wywoływać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Aby na Boże Narodzenie uzyskać ładne zabarwienie szczytowych liści, od drugiej dekady listopada gwiazdę betlejemską należy zakrywać w taki sposób aby przez okres około 4 - 6 tygodni pozostawała w kompletnej ciemności przez 14 godzin na dobę.

Źródła:

1) Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader’s Digest, 2004 r.

2) www.poradnikogrodniczy.pl